Yazılar

BİR ZAMANLAR DEĞER VERDİKLERİMİZ

       Yaşamın içinden akarken, bazen bazı şeyleri o kadar önemseriz ki, kendimizden öne alırız önemsediklerimizi. Bu bir insan olabilir, bir amaç olabilir, hatta bir eşya bile olabilir. O kişi olmazsa, hayat akmaz, o amaç olmazsa yaşayamayız sanırız. Öyle zamanlar gelir ki ölmek isteriz.O an, o zamanın içinden akıp geçerken algılarımız bu yöndedir.Böyle algılamamıza neden olan kişileri veya amaçları aşırı yüceltmiş olmamızdan ,onlara gereksiz anlamlar yüklememizden kaynaklanır. Uğranılan hayal kırıklıklarının nedenide aslında ne kişiler nede amaçlardır, Bunlara verilen payeler ve beklentilerdir.

     Aradan yıllar geçipte bir zamanlar amaç edindiğimiz , gereksiz anlamlar yüklediğimiz kişiler ile karşılaştığınızda o zamanlar hissettiklerinize gülümsersiniz. Herşey boştur, ne o amaç çok önemlidir şimdi nede kişi.Anlarsınız ki kendinize ne kadar haksızlık yapmışsınız , ne kadar boş yere hırpalamışsınız. Amaç edindiğiniz olaylar, değer yüklediğiniz kişiler aslında siz onları anlamlaştırdığınız için anlam kazanmışlardır, Ne sizin verdiğiniz değeri hak edecek bir emek vermişlerdir, nede ulaştığınızda ,size değer verme olasılığı bile olmayan sıradan kişilerdir. Sizi anlayacak derinlikleri olmadığı gibi,insani  düzeyde bile size eşit değillerdir.

     Değer verdiklerimiz, anlam yüklediklerimiz bunları hak ediyor mu ? Sorusunu sormamız gerekir.”Değer”duygusu bir anlamlaştırma işidir.Hiç kimse kimseyi hakettiği için “değerli” olarak algılamaz. Kendi iç dünyasında  onu hangi yere koyduğu ile ilgilidir değer verme duygusu. İç dünyamızda hangi boşluk bu değeri yaratmaktadır buna görmeye çalışmak gereklidir. Yoksa bir zamanlar bizim için “değerli” olanlar bir zaman sonra neden pula dönüşmektedir.Olmazsa olmaz dediğimiz amaçlarımız neden anlamlarını yitirmektedir.Bu bizim kendimizi bir amaçla tanımlamaya çalışmamızın neticesidir. Bir amaç bazen bizi aşar ve biz olur, sanki bu amaç bizi köleleştirir,bütün benliğimizi kaplar bizi, gerçek kimliğimizden  tamamen uzaklaştırır. Ulaşılamayan amaçlar  yüzenden yaşamdan vazgeçen çok insan vardır.

     Hiçbir amaç, hiçbir kişi  insanın öz varlığından daha önemli değildir,olmamalıdır.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply