Yazılar

CAHİLLİĞİN FARKINDALIĞI

Cahil olmak ne anlam ifade ediyor. Eskiler cahil sözünü yeni yetişen hayatta bilgisi ve tecrübesi olmayan gençler için kullanırlardı. Şimdi cahillik genelde bir sınıfın başka bir sınıfı kendince aşağılaması olarak kullanılıyor  .Cahilliğin türleri de çoğaldı tabi ki. Buna göre;
a)Okumuş Cahiller: (Üniversite mezunu, meslek sahibi fakat hayatla ilgisi olmayan hayatın farkındalığını yakalayamamış oluyorlar. Duvara astıkları diplomanın onlara “insanlık” vasfını veremeyeceğinin  farkında değiller, yüksek kibirleri ile birilerine tepeden bakıp aşağılamayı kendilerince marifet sanıyorlar.En kötü cahillik çeşidi okumuş cahillerdir.Her şeyin en iyisini kendisinin bildiğini  sandığından, ona ulaşmanız imkansızdır.

b)Parası Olan Cahiller: Bunlar aile parası ile geçinirler, hayatlarında bir kuruş  kazanmamışlardır, hayat bilgileri sadece ilk okulda okudukları” Hayat bilgisi” dersine ait bilgilerdir. Hem ailelerini hem de ailelerinin bağlı oldukları kişileri sömürerek yaşamlarını sürdürürler, ama kendileri dünyayı “onlar yaratmış” gibi davranırlar. İnsanlar onlara kölelik etmek için doğmuşlardır.sadece Onlar ve diğerleri vardır. Diğerleri onlara hizmet için yaratılmışlardır. Aşırı şişirilmiş egoları ile  bir yumurta kırmayı  beceremiyecek durumda  olsalar  bile kendilerinin süper zeki  olduğuna inanırlar.Bütün varlıklarının tarifleri ailelerinin üretmiş olduğu varlıklardır İş yapmayı, yaptırmak olarak algılarlar..Bu tipler bencilliğin üst sınırlarında yaşarlar, ve hayatla hiç barışık olamazlar, arayışları hiç bitmez, her şeye kolay ulaşmak, emek üretmeden harcamak bu tipleri bunalıma sürükler fakat farkında olmadıkları için tüketerek açığı kapatmaya çalışırlar.

c)Köylü Cahiller: Bunlarda kendi dünyalarına kapanmışlardır. Geleneksel yapılarını değiştirmek yerine ezbere yaşamayı tercih ederler. Ezberleri bozulsun istemezler. Ezberi bozacak düşünceler onları alt üst eder,ve düşman olurlar.Bilgiye kapalı cahillik köylü cahiller içindir.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply