Yazılar

HER GÜN YAŞAMDAKİ ENSTANTANELERİNİ YAKALAYABİLMEK

 

 

Her sabah uyandığımızda, bir önceki günün tekrarı olan olayları yaşayacağımızı düşünürüz. İşe gideceğiz, okula gideceğiz, ev işleri yapacağız, alışveriş yapacağız, hergün görüştüğümüz insanlarla görüşeceğiz, resmi görüşmeler yapacağız, haftada bir arkadaşlarımızla buluşmaya gideceğimiz, bizim algımıza rutin diye kayıt edilmiş işlerdir. Rutinlik bir insanın hayatında artık olağan sayılan, onun yaşamına heyecan katmayan, çoğunlukla koşulların dayattığı nedenlere bağlı olan  yaşamlardır, yüzde doksandokuzumuzda yaşamlarımızı rutine bağlamışısızdır, çünkü nerede nasıl yaşıyor, ne yapıyorsak yapalım  yaşamlarımız bir önceki günün tekrarı olacak şekilde proğramlanmaktadır. Bu doğada da böyledir. Doğada kendi rutinlerini korur. Doğanın içinde yaşayan vahşi hayvalarda belirli bir rutine bağlı kalmak zorundadır. Acıkan bir yırtıcı, acıkınca avlanmaya çıkar, avını yakalar, yer dinlenmeye çekilir uyur, sonra yine acıkır ömrü boyunca aynı deneyimi yüzlerce kez tekrar eder. Fakat rutinlik sadece insanı canından bezdirir. Arkadaşlarınıza;

– Ne haber ? Nasılsın? diye sorduğunuzda,

büyük bir çoğunluk bıkkınla,yüzünü hafif buruşturarak;

-Ne olsun, hep aynı, ev iş, iş ev aynı işte.. cevabını verecektir. Tabiki size sorduklarında sizde bu cevabı verirken bulacaksınız kendinizi.

Rutine bağlamak, zorunluluğuna alışmak zorundayız, hayat böyle mecburen katlanacağız“diye içinizden geçirdiğinizi duyar gibi oldum.

İşte burada hayat enstantanelerini yakalayabilme yeteneğimizi  devreye sokmamız gerekmektedir.

Eminim ki; Enstantanenin ne olduğunu büyük bir çoğunluk bilmektedir, ama yinede bilmeyen azınlık için kısaca açıklamak istiyorum, konumuzu daha fazla deşmeden evvel.

Enstantane:Sürekli değişim içindeki yaşamda bir an için ortaya çıkan ve tekrarı olmayan bir hareketin, bir olayın, bir duruşun resmini çekmektir.

Örnek vermek gerekirse; siz ofiste çalışıyorsunuz, işin getirileri ile karşı karşıyasınız hiç beklemediğiniz bir şey oldu ,pencerenize birkaç tane  serçe  kondu, görüntü olarak ses olarak  sizi içinde bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırdı, masanızdan kalktınız pencereye yaklaştınız gülümsediniz  onların duruşlarının renklerinin ötüşlerinin resmini ruhunuza kayıt ettiniz, işte bu bir enstantanedir.

Siz sabah otobüse, vapura, trene, metrobüse yetişmek için telaş içinde koşturuyorsunuz, yanınızdan geçen tanımadığınız bir kadının kucağındaki iki üç yaşlarındaki,şirin bir çocuk size gülümsüyor bir an duruyorsunuz  çocuğa bakıyorsunuz sizde ona gülümsüyorsunuz  buda bir enstantanedir.Her insan kendi enstantanelerini yakalayabilir.

Günlük yaşamımızda rutinleri tekrar ederken, zaman zaman planımız dışında oluşan küçük , sevimli olaylarla yaşamımızın rutin dönüşlerini  şenlendirebiliriz. Göz görmesini bilirse, gönül bakmasını bilir, Yaşamda koştururken gözümüze görmesini öğretirsek, hayatın o kadarda rutin işlemediğinin gönlümüz farkında olacaktır. Aslında rutin işleyen bizim dünya düzenimizdir.Yaşamda rutini bozacak özel anlar mevcuttur. Bu özel anlar  bir daha asla tekrarı olmayan anlardır.Bu anları farketmek bizim rutini bozma kudretimizi ortaya çıkaracaktır.

Her gün yaşamınızda ortaya çıkan enstantaneleri yakalabilmeniz dileklerimle….

 

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply