Yazılar

KALP-AKIL DENGESİ

 

 

” Kalbini dinle” “aklına sor” Kalbimiz yüzünden başı dertte olmayan, veya derde girmeyen hiç kimse yoktur yeryüzünde. Kalp her zaman doğru seçimler yapmaz. “Gözler doğruyu söyler”sözünün gerçeği yansıtmadığı gibi.Gözlerde kalpte yanıltıcıdır. Kalbe tesir eden fısıltılar vardır,bu fısıltılar her zaman doğru yönlendirme yapmaz,bunun için kalben hissettiğimiz şeyler bize acı çektiren deneyimlere dönüşebilir.İnsanlar en büyük hayal kırıklıklarını, derin acıları kalpleri yüzünden yaşarlar.Öyle hissetmişlerdir öyle olmuşdur,kalbin meltemi sardığında insanı ,ruhun dünya gerçekleri ile arası açılır,tutamadığı bir güç vardır, tanımlayamadığı bir enerji.Sonuçların hep iyi olacağına inanır. Hatta en akıl dışı  şeyler ,bile olabilirlik kazanır onun iç dünyasında.Dışarıda bir kurtlar sofrası vardır, onu yutmaya çalışan bunu görmekten aciz duruma düşer. Kalp bize bu kadar zulumü yaparken biz ne yapmalıyız? Tabi ki aklımıza sormalıyız. Kalbin  hisssettikleri ile akılın sunumları arasında bir denge olmalıdır.İkiside birbirinin  tesirlerini onaylamalıdır. Akıl kalbin hissettirdiği şeylerin önüne olasılıkları sıralar, kalbin istekleri güçlü bir enerji içerdiğinden bu olasılıkları kolayca çürütür ve  kendi inanmak istediği seçeneği seçer.Dikkat edilmesi gereken tek şey akıl ile kalbin  seçimleri arasında sıkışıp kalmamak için seçimlerinizde huzuru hissetmeye çalışın. Doğru kararlar huzurla gelir. Siz bazı yazarların dediği gibi”Kalbinin götürdüğü yere git” gibi sözleri kendinize hayat kılavuzu yapmayın. Size kalbinizi yok sayın demiyorum. Tabiki onuda dinleyeceksiniz, ama akılla dengelemek, kararlarımızı huzurla  desteklemek gibi bir ilkeniz olsun.Huzur sizi yanıltmaz. Aldığınız kararlarınızda bir iç huzuru hissediyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Yön haritamız sadece ne akıl, nede kalp olmalıdır. Akıl , içinden çıkmayacağınız düşünceler sistemine götürür, kalp ise duyguların gölgesinde kaybolmanıza. Birinin yaptığını diğeri onaylıyorsa doğru yoldasınız demektir. Kalbin onayına akıl, akılın onayına kalp hayır diyorsa kararlarınızı yeniden gözden geçirmeniz acil ve önemlidir.

İnsan  olmanın cilveleri işte. Hem iç tesirler hem dış tesirler tarafından sürekli kararlar almaya zorlanırız. Akıl bir yerden hükmeder kalp bir yerden, bazen öylece ortada bekleriz karar veremeyiz. Ne yöne gideceğimizi hissedemeyiz bu zamanlarda kaybolmuşluk hissi ile dolarız. Ne yapacağızdır? Nasıl olacaktır? Doğru mudur? ya yanlışsa? soruları kemirir içimizi. Kendimizden kurtulmak istediğimiz anlar olur,Bu durumlarda bir yere oturun, sessiz bir yer olsun.Gözlerinizi kapatın iyice dinleyin içinizdeki sesleri. sonra aklınıza sorun. İkisinin arasındaki dengeyi hissetmeye çalışın. Dengeyi hissedebiliyorsanız ne mutlu size, huzur verici bir karar verme arifesindesiniz demektir.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply