Yazılar

YAŞAMA ARSIZI OLMAYIN

 

Çevremizdeki  çoğu insanlar sık sık şu cümleyi tekrar ederler, kaçırma paniği ve talaşı içinde sağa sola direktifler verirler,

– Hayat çok kısa; şunu da yapmalıyım, bunu da yapmalıyım, şu fırsatı kaçırmamam lazım, ya istediklerimi yapmadan ölürsem vs.

Bir genelleme yapacak olursak büyük bir çoğunlukta yaşama arsızlığı olduğunu görebiliriz.Sadece yaşamak için yaşanan şeyler. Bir şeyi enine boyuna düşünmeden yaşamayı seçmek  çok kolaydır, zor olan gerçekten seçtiklerimizi  yaşamak veya yaşamamak istediğimizden emin olup olmadığımızdır. Bazen yaşamak için seçtiklerimizi kendi özümüzün isteğine aykırı olarak sadece yapabildiğimizi göstermek adına yaparız , yaşarız biter ama yaşadığımız bizle kalmaya devam eder.

Mutsuz insanların büyük bir çoğunluğu yaşama arzızlığı yaptıkları için, yaptıklarının altında ezilmektedir. Dış dünyalarında bütün zamanlarını ıvır zıvırla doldururken , hiç yalnız kalmak istemezler, kendi iç seslerini duymaktan korkarlar.Sürekli huzursuzluk içinde rüzgarın savurduğu bir yaprak misali  oradan oraya savrulurlar.Yaşama arsızlığının sonu her zaman hüsrandır bazen o kadar çok dengeyi kaybettirir ki insanoğluna akıl sağlığını kaybetme noktasına gelebilir.

Evet, burada özgür irade yasasını iyi kullanmamız gerektiğini vurgulamamız gerekir. Özgür irade; size aklınıza gelen, her istediğiniz şeyi yaşama geçireceğiniz algısını vermemelidir. Özgür irade; Seçme özgürlüğüdür, siz özünüze en uygun olanları yaşamayı seçmekle mükellefsiniz. Özümüzü dikkate alarak yaptığımız seçimler bizi asla pişman etmez, bir seçiminiz canınızı içten içe yakıyor, içinizi acıtıyorsa bilin ki asıl size ihanet içindesiniz. Egomuz bizi her koşulda oyuncağı yapmak ister, bazen algılarımızı o kadar karıştırır ki bizde yaptıklarımızı gerçekten yaşamak istiyoruz sanabiliriz. Yanılmamak için, kalbimizin yani özümüzün onayı olup olmadığını dinlemeyi öğrenirsek  günümüzün henüz adı koyulmamış hastalıklarından biri olan YAŞAMA ARSIZLIĞI rahatsızlığını  atlatabiliriz.

 

Yaşam sanıldığı gibi kısa veya uzun değildir, yaşam her anın içinde seçimlerimizin sonuçları ve bu sonuçların getirdiği algılardır. Yaşamı uzun veya kısa diye tanımlamak insanoğlunun yanılgılarından biridir. Sonuçta; yaşamımıza  geçirdiğimiz her şey bizi Allah’a  anlatan diplomalardır. Bizler bir günün içinde yüzlerce düşünce üretebiliriz. İyi kötü, korkunç, mükemmel, yüzlerce düşüncenin üreticisi olabiliriz ama ne düşünürsek düşünelim, eylemlerimizdir bizi sorumlu kılan. Yaşama geçirdiklerimiz bizim kim olduğumuzun yansımalarıdır. Biz ne kadar gerçekten yaşamak istediklerimizi seçersek, o kadar çok iyi yansımamız olacaktır.

 

Sevgilerimle…

 

You Might Also Like...

1 Comment

  • Reply
    selda şimşek
    10 Mart 2012 at 19:15

    Gerçekten mükemmel yaklaşım…İnsanın özü neyse sözüde davranış biçimide o olmalıdır.Sırf Yaşamda arsızlık yerine,kendi gibi yaşamalı insan.
    sevgiler

Leave a Reply