Yazılar

BAĞIMLILIKLA YAŞAMA BAĞLANMAK

Bağımlı olmak, denilince hemen toplumda büyük bir çoğunluğun aklına İçki,esrar,sigara bağımlılıkları gelir. Bir çoğumuz şahit olmuşuzdur, çevremizde yaşayan insanlardan en az bir veya bir kaçı bir bağımlılığa sahiptir. Bunlar görünen fiziki boyutta algılanabilen bagımlılıklardır. Biz ise Buz Dağının diğer yüzünü pek algılamayız, sadece bağımlı bir kişiye bakar ” o çok içki içer” veya “sigara bağımlısıdır, sigarasız yaşayamaz” gibi kalıp kelimelerle düşüncelerimizi dile getirir daha sonrada bu konu üzerinde hiç düşünmeye gerek duymayız. Bağımlı kişileri suçladığımız, kınadığımız da olur. Peki bağımlı olmak bir seçim midir? Yoksa yaşadığımız dünya ortamları bağımlı insan yaratma makinesi midir? Kişinin bireysel bağımlılıkları genellikle kendine nadiren de topluma zarar verir. O kadar çok bağımlılık çeşidi var ki tek tek yazmakla bitmez, Her insanın görünmeyen gizli kendinin bile fark etmediği bağımlılıkları vardır maalesef. Mesela , karbonhidrat bağımlılığı, internet bağımlığı, cep telefonu bağımlılığı, alış veriş yapma bağımlılığı, temizlik yapma bağımlığı, negatif düşünce üretme bağımlılığı,sabah akşam dizi izleme bağımlılığı, sürekli okuma yazma bağımlılığı, eğlence bağımlığı, arkadaş bağımlılığı,aile bağımlılığı, ana baba bağımlılığı, sevgili bağımlılığı, çocuk bağımlılığı, hayvan bağımlılığı .ödül bağımlılığı, başarı bağımlılığı,kumar bağımlılığı, dedikodu yapma bağımlılığı,entrika çevirme bağımlılığı.seks bağımlılığı.

Bütün bu bağımlılıkları oluşturan temel etken düşünce bağımlılığıdır. Bağımlılık: Kişinin kendini üzerinde kontrolü kaybetmesidir ,sürekli aynı tekrarları yapmasıdır. Bir bağımlılığın fizyolojik boyuta inmeden evvel bilinç altı evreleri vardır,Hemen hemen bütün bağımlılıkların temelinde “içsel acıyı” bastırma veya” içsel boşluğu”herhangi bir şey ile doldurma ihtiyacından kaynaklanır.Bir çok yapay madde bağımlıları için şu söylenir ” Merak etti denedi, bir dahada kurtulamadı” Bu merak genellikle hoşnutsuzluğun var olduğu yerde belirir. Kişi zaten o anından memnun değil yeni bir şeyler arıyor, yeni bir şeyler merak ediyor kendi boşluğunu veya acısını kapatacak bir oluşuma ihtiyaç olduğunda merak uyanır.Burada yapacağımız en iyi şey, acılarımızı, içsel boşluklarımızı da bastırmak onu herhangi bir şey ile doldurmak yerine onunla yüzleşmektir. “senin orada olduğunu biliyorum, ama bende buradayım” diyebilmektir.

Düşünce bağımlığı sadece bedenimize yüklediğimiz yükler değildir. Dünyada her insan düşünce bağımlısıdır. Her insan bir düşünce etrafında dönerek hayatını tamamlar, bu inandığı bir din, bir ideoloji de olabilir, çok sıradan herhangi bir şeyde olabilir.İnsanları belirli kalıp düşünceler üzerinde konumlandıran bir yapı mevcuttur. Dünya üzerinde bütün insanlar daha önce oluşturulmuş belirli kalıplar üzerinde dönüp dururlar varlıklarını bu kalıplarla tanımlarlar. İnsan boşluktur. Boşluktan oluşur sürekli kendini doldurmaya var etmeye, var olduğunu göstermeye çabalar. Hangi düşünceye tutunursa tutunsun hep hayal kırıklığı yaşar, bunun nedeni ise; her tutunduğu, olduğu, almaya çalıştığı, aldığı her şeyin hiçe dönüşmedir.Bu boşluk bazılarında çok derin olur bazılarında ise daha yüzeyde. Boşlukları derinde olan insanlar birer bağımlı olma adaylarıdır.

Eğer bir bağımlılık sahibiyseniz şu soruları kendinize sorun lütfen.

*Buna olan ihtiyacım nedir?

* Hangi sorunumu örtmeye çalışıyorum?

*Aynı düşünce etrafında takılıp kaldıysanız, zihniniz saat gibi hep aynı durumla uyandırıyorsa sizi bunu fark etmekle işe başlayın. Fark ettiğinizde bilinçli olarak o düşünceyi yakalayın yerine yeni güzel size ait sizin seçtiğiniz düşünceleri koyun.

*Bağımlılık kendimize saygımızı kaybettirir, kendimize karşı yalancı duruma düşürür, kendimi her halimle, her şeyimle seviyor muyum? Sevmiyorsam, neyimi nasıl seveceğim hale getirebilirim? Nasıl kendimden memnun kalabilirim?

*Bağımlılıkların bir an beni mutlu ediyor,sonra geçip gidiyor aynı yerdeyim? Neden?

*Bağımlılıklarınızı kendinize şirin göstermeyin. (Genellikle bütün bağımlılıkları dış çevremize şirin gösterme eğilimi içindeyizdir, sevinince içerler, üzülünce içerler)

Bağımlılık kişinin kendi aklı,kalbi, bedeni üzerinde kimsenin yapmayacağı etkileri yapar,Bir nevi kişinin kendi kendine düşman olmasıdır. Birey kendi kendine düşman olduğunda çevresi ile de düşman olur. Kendisi üzerinde kontrolü kaybettiği an çevresi üzerinde de kontrolü kaybeder

Bağımlılık, insanın aşabileceği zihinsel ve psikolojik bir hastalıktır.

Bu ister fiziki boyutta olsun ister psikolojik, ister bilinçaltı verilerinde olsun insan bağımlılık denen hastalıktan daha güçlüdür, değiştirilebilir.

Sevgiyle kalın…

Beğenebileceğiniz Benzer Yazılar…

Yorum Bulunmuyor, İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir Cevap Yazın