Yazılar

Dünya İnsanları Birliği

İnsanı din dil,ırk,mezhep ayırmadan yaratıldığı için sevebilmek engin kalplerin işidir.kısır kalpler küçük ayrıntılara takılırlar, ayrıntılarda yapay düşmanlar yaratırlar,yarattıkları düşmanın, öldürmek istedikleri düşmanın, öldürme hakkının sadece Allah’a ait olduğunu unuturlar. Kimse kimsenin efendisi olarak yaratılmadığı halde efendilik taslarlar.

Herkes kendi görüşleri ve inançları doğrultusunda kafa oluşturmaya çalıştığı için dünya bir kaos yeri oldu. Her ideoloji ve inanç sistemi kendisinin savunduğu görüşün en doğru en harika görüş olduğunu savunduğu için karşıt kutuplar oluşturarak insanoğluna kan ağlattı asırlardır .Şimdi artık bu kafaları değiştirmek gerekmiyor mu? Her ideolojinin, her inancın, ayrı ayrı aydını var birde, kapkaranlık,hatta kara karanlık  demek daha doğru.

Herhangi bir inancı ve ideolojiyi halkların yararını ve zararını hesap etmeden kişisel hesaplar veya bir gurubun çıkarlarını tatmin etme planlarına dayandırarak aydınım diyerek öne çıkan kişiler aydın değildir. Aydın denen kişi her insana eşit mesafede olmalıdır. Aydın kendi görüşü doğrultusunda kısır ışık yayıyorsa, tek yanlı ise halklara yarardan çok zararı olur ki nitekim şuan bu tip aydınlardan çok var dünyada. Bu tipler aslında kendi karanlıklarına bile ışık olamazken  toplum önderi olarak öne çıkarlar , çıkarılırlar.

Dünya gezegenini bir bütün olarak algılayarak içinde doğanların (insan,hayvan,bitki ve diğer canlı türleri) her türün yaratılmış olmaktan doğan ve dünya vatandaşlığı standartlarında haklarını iade etmenin zamanı gelmedi mi? Dünya vatandaşlığı kavramı çağımız insanının algılarının çok uzaklarında değil aslında. Bir dünya kimliği edinmek, ırksal bir kimlik edinmekten daha özgürlük sağlayıcı olabilir. Savaşlarımızın nedenlerinden biri olan ırksal kimlikler Dünya kimliklerine dönüştüğü zaman, halkları birbirine kırdırmanın nedenlerinden birini ortadan kaldırmış oluruz.

Ölümlü bir varlık olan insan, en fazla 100 yıl yaşama kapasitesi olan özenle yaratılmış olan varlıkları öldürme ihtiyacını neden duyar? Gezegenimizde doğmuş olan her varlık taşlar bile ölümlüdür oysa.

Dünyamız binlerce yıldır süregelen insanoğlunun birbirine kırma sendromundan yoruldu artık.Üzerinde yarattığımız tahribatlar, diğer dünya sakinlerine verdiğimiz zararlardan bıktı.

Bize bunu kendi diliyle anlatmaya çalışıyor ise de bizler anlamamakta kararlıyız ve bildiğimizi okumaya devam ediyoruz. Dünya bütün yaratılmışları ile beraber uyum içinde akmak istiyor.

Peki bu nasıl olacak.? Barış, uyum, eşitlik. doğmuş olana, doğmuş olmaktan kaynaklı olan hakkını nasıl vereceğiz? Henüz doğmamış olana, doğmuş olana, Doğmuş olan ve şimdi dünya kaynaklarını kullanan bütün insanların sorumluluğu vardır. Bunu ülkelere bölerek, ırklara bölerek çözemeyiz. Aynı yerdeyiz. Bunu idrak etmek ve bulunduğumuz yerde bu idraki geliştirmeye çalışmamız gerekir. Bu ilk adımdır. AllaH’ın  gözü ile birbirimize bakabilmemiz,.bir yaratılmışı yok etmeye çalıştığımızda,(insan, havyan,bitki,hatta taş)onu incitmeyi planladığımızda  sahibini hatırlamamız gerekir.Bu ikinci adımdır.

Dünyayı bir masa gibi düşünürsek, masanın üzerinde diğer varlıklarla aynı yerde olduğumuzu, masanın bir köşesinden yakarsak, masanın üzerindeki her varlığın etkileneceğini farkına varabilmemiz üçüncü adımdır.

Bu adımları bireyler olarak ne kadar çabuk fark eder fark ettirirsek, bir görüş oluşturursak Dünya İnsanlar Birliği  oluşmaya başlayacaktır.Fark etmek, fark ettirmek, zihinlerimizin  bilinçli olarak kötülüğe, yok etmeye yönlendirildiğini fark ettiğimizde en yakınızda ki insanlara göstermeye çalışmak bu bilinci yaymak dördüncü adımdır. Yol çetrefilli, yol uzun, yol dikenli,yol yamaç lakin hiç bir şeyin imkansız olmadığı gibi uyanan bilinçler, zihinzel tutsaklıklarının zincirlerini kıranlar, bu gezegenin bütününe dolayısı ile Allah’ın adaletine hizmet etmiş olacaklardır. Kurtlu kuzunun bir gezdiği, hiç bir yaradılışın diğer yaradılışla aralarına korku duvarlarının konmadığı dünya şimdilik ütopik bir kavram gibi dursa da dünya halklarının uyanışı sadece bir andır. Bizler kanla yoğrulmuş bir dünya değil, ilmek ilmek sevgi ile örülmüş,güvenle perçinleşmiş,ilimle zihnimiz ilimle bilimle donatılmış tekin değil bütünün iyiliği üzerine çalışan üreten, gezegenin bir çakıl taşının bile iyiliği için fikir yürüten insanlar olmak istiyoruz milyonlarca insan farkında veya değil  bunu istiyor.Dünya muhteşem yaratılışlı, insan zararlı bir hale getirilmiş, fark et ve farkettir İyilik duvarında bir tuğlan olsun.

Sevlgiyle.

Beğenebileceğiniz Benzer Yazılar…

Yorum Bulunmuyor, İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir Cevap Yazın