Yazılar

DUYGU TERÖRİZMİ

İnsanı meydana getiren belirli kavramlardan biride duygularıdır. İnsana has, bir çok duygu çeşidi vardır, fakat bu günkü konumuz duygu çeşitleri değil insanın insana yaptığı duygu terörizmidir.

Duygu terörizmi; Bu terör çeşidi çoğumuzun farkında olmadan yaptığı, bazende bilerek isteyerek seçtiğimiz insanın direk özüne saldıran hal ve tutumlarımızdır.

Bir insanı yıkmanın en kolay yollarından biridir, bazen fiziksel saldırı ile yıkamayacağımız bir insanı duygularını inciterek yerle bir edebiliyoruz. Duyarsız, ne yaptığını bilmeyen, bir öyle, bir böyle tutarsız davranışlarımızla o insanı duygusal çıkmaza sokup canından bezdirir hale getirebiliyoruz. O kadar kolaykı duygu teröristi olmak bunun için bencil bir insan olmanız yeterlidir, vicdanınız az işitiyor az görüyorsa kalbinizde zerre kadar şefkattende eser yoksa duygu teroristi olma işini seve seve yapanlardan olursunuz.

Bu konuyu minik bir hikaye ile daha da açmak istiyorum,

Telefonum çaldı, ağlayan bir ses duyunca irkildim sesin kime ait olduğunu anlamaya çalıştım.

-Konuşabilir miyiz dedi.

-Tabi, kusura bakmayın sesinizi çıkaramadım dedim.

-Benim, tanımadın mı? Ben Nuran.

-Nuran, yeniden kusura bakma ne olur. Sesin boğuk çıktığı için hatırlayamadım.

-Öğlen bulaşabilir miyiz?

-Tamam, nereye geleyim.

-Sen Kadıköyden çıkmazsın ben Kadıköye inerim.

-Tamam dedim.

Birkaç saat sonra buluşmuştuk.

Onu dikkatle dinliyordum, çok bunalmış yıkılmış perişan bir ruh hali içindeydi.

-Neyin var ?dedim.

-Osman beni çok üzüyor dedi.

-Anlaşamıyor musunuz?

-Sorun da bu zaten. çelişkili davranıyor, onun hakkında karar alamıyorum.

-Nasıl yani?

-Mesela, iki üçgün çok iyiyiz görüşüyoruz, evlenmekten bahsediyoruz sonra bir hafta arayıp sormuyor,

-Neden böyle yaptığını sormuyor musun?

-Soruyorum, işlerim vardı diyor.

-Seni bu durum çok rahatsız ediyorsa bir sevgi eksikliğini hissediyor olmalısın. O halde onu bırakmalısın. Bir öyle bir böyle davranan biri ile bir ömür nasıl geçireceksin ki dedim.

-Sorun bu işte, ben tam ayrılmaya karar veriyorum, sonra hiçbirşey olmamış gibi çok iyi davranıyor, güzel konuşuyor, arıyor, soruyor,mesaj atıyor.

-Bir nedeni olmalı bence. Bir nedeni yoksa tutarsız kişilik örneğidir ki bu kişilikler insana huzur vermezler.Bir insanı tahlil etmek zor değildir ki, sözleri ile davranışlarının ne kadar bütünlük oluşturduğuna dikkat edeceksin. Sözler başka davranışlar başka ise sana önem vermiyorsa yolunu şimdiden ayırman lazım. Hem nereye kadar bir öyle bir böyle buna hiç bir insan uzun süre dayanamaz hele senin gibi duygusal bir insan için dahada incitici bir durum.

-Benim için çok önemlisin diyor.

-Çok önemliysen niye ağlıyorsun öyleyse. Çok önemlisin sözünü söylemede ne var, önemli olduğuna dair ne yapıyor? Mesela.

-Hiçbirşey.Önemsemiyor ben bunu görüyorum ama kendime kabul ettiremiyorum.

-Kızmazsan sana açıkca birşey söylemek istiyorum, bu adamın seni önemsediği falan yok, hayatında uzaklaştır.

-Yalnız kalmaktan korkuyorum ama,

-Şimdi yalnız değil misin?

Bu sorum karşısında afalladı. Gözyaşlarını sildi.

-Yalnız mıyım ?dedi.

-Yalnızsın hemde kurubir kalabalığın hayatını varlığı ile zehir ettiği bir yalnızlık seninki.

-Doğru dedi. Hayatımda kuru bir kalabalık sadece. Evlilikten ne zaman bahsetsem uzun süre arayıp sormuyor, benimle kavga etmek için bahaneler buluyor, ben ise o aptala göz yumuyorum neden peki? yalnız olmamak için. Dediğin gibi ben zaten yalnızım. Hiç değilse canımı sıkan kimse yok derim öyle değil mi?

Düşüncelerini bana onaylatmak ister gibi baktı.

-Buna sen karar vereceksin. İki kişilik sürüneceğim bir yalnızlık mı? Tek başına her kapının her an açılabileceğini bildiğin bir yalnızlık mı? kendin karar ver dedim.

-Ne dedin sen dedi.

-Her kapının her an açılacağı bir yalnızlıkda ne?

Gülüştük. Nuran kararını elbette verecekti belki bu gün belkide hazır olduğu bir gün. Günümüzde duygu çeşidi kadar duygu terörist çeşidide oldukça fazla. İnsan ne kadar insan olma vasıflarından uzaklaşıyorsa bir başka varlık üzerinde o kadar can yakıcı duygu terörizminde bulunabiliyor. Hepimizin hayatında bu duygu terörüstlerinden çokça bulunur. Ne yapacağız peki bu duygu teröristleri ellerini kollarını sallaya sallaya salyalarını akıta akıta hayatlarımıza gelip bizi yaralamaya devam mı edecekler, bunlara karşı nasıl tedbirler alabaliriz. Nasıl ki bedenimizi oradan buradan gelen tehlikelere karşı korumakta sorumluysak, asıl özümüze saldıran bu melek kılığında gelen, şeytanlara karşıda koruyabiliriz. Bu önlemleri aşağıda sıralıyorum. Okurlarımdan ricam şudur ki benim aklıma gelmeyen önlemleri kendileride ekleyebilirler yazının devamına.

-İlişkilerdeki önem derecenizi belirleyin. O kişi için ne kadar önemlisiniz? sorusuna yanıt arayın kendinizi kandırmadan cevaplayın, bu cevabın bütün götürülerine katlanın.

-Söz birliği ve davranış birliğini inceleyin. Karşımızdaki kim olursa olsun, söz ile davranış birliği aynı değilse onunla aranıza bir mesafe koyun

-Duyguların aklı yoktur, sadece hissedilir akıl ile dengelemeye çalışın.(Bu biraz zor ama deneyin yinede)

-Kendinizide önemseyin. Size tutarsız davranışları olan biri ile ilişkilerinizi dondurun. Canınızı sıkmasını önlemiş olursunuz.

Beğenebileceğiniz Benzer Yazılar…

Yorum Bulunmuyor, İlk Yorumu Siz Yapın

    Leave a Reply