Yazılar

Haberlerden Haberiniz Olmasın

Son günlerde haber diye sunulan daha doğrusu dikte edilen konular, o kadar kötülük tohumu saçıyor ki, sanki kötülüğü yayma politikası var bu dünyada.O onu kesmiş, o onu dolandırmış, hangi devlet hangi devlete yalan söylemiş , kim nereyi bombalamış, hangi politikacı hangi zümreyi aldatmış. hangi çocuk tecavüze uğramış,hangi ırk hangi ırka saldırmış,hangi devlet hangi hain planları ile halklara zulüm etmiş.Böyle haber olmaz. Hem o kadar sınırdışılıklar, hak hukuk, tanımamazlıklar yapılıyor ,her kötülük duyurula duyurula , normal hale getiriliyor, haber demek yalan, iftira demek seviyesine indi, hemde bu topluma haber adı altında yaygınlaştırılıyor. Tv lerdeki sunucuların haber sunma teknikleri de değişti son yıllarda. Haberi okumuyorlar, tamamen yandaşlık vasfı ile sesleri ile vurguları ile dikte ediyorlar.Objektif değiller.Yandaşlık, karşı yandaşlık mesafesindeler. Asla düzgün haber alamıyoruz.Haber olduğu gibi gelmiyor bizim kulaklarımıza olduğu gibi olan haberi de vurgularla değiştiriyorlar Bizi aptal yerine koyuyorlar. Nasılsa, bir dünya aptal, bu saatte ekran başında, radyo başında ,internet başında, ne dersek,ne sunarsak inanır salaklar modundalar. Yeter artık. Her insan bu şekilde çalışan habercileri izlememek hakkına sahip. Kötülükleri yayma politikasının haber değeri olamaz. Haber dediğimiz olgunun içeriğini gözden geçirmenin vakti çoktan gelmiştir. Haberler adı altında,kötülüğün özendirici reklamı yapılıyor.Her geçtiğimiz gün suç oranları artıyor. Her haberi geniş kitlelere haber etmek zorunda değilsiniz. Son bir yıldır haber izleme işkenceye dönmüş durumda. Tv, gazeteler, internet insanın üzerine bu kadar kötülükle gelinmez ki. Niye her gün öldürüyorsunuz bizi. Zaten dünyada zar zor ayakta kalmaya çalışan varlıklarız. Benliğimize niye bu kadar saldırıyorsunuz. Dünya bu kadar kötü bir yer olmuş ise habercilerin bunda payı büyük. Kötülüğü yayarak özendiriyorlarkötülüğü yapan ile yayan arasında bir fark yok aslında.Yüz kötü haber var ise ayıp olmasın diye araya bir iyi haber koyuyorlar. Kötülüğü sunmak haber değildir. Bunun haber değeri yoktur. Habercilerin farklı şeylerin haber olduğunu sanması tamamen saçmalık ve algı yanılsamadır. Kötülük haber konusu olmamalıdır. Adam karısını bıçaklıyor bütün haber kanallarında, Adama bedavadan bir ün veriliyor, bumu haber, habercilik.Haber adı altında bireylere yapılan saldırılara bir dur demenin zamanı gelmiştir. Toplumu yozlaştıran , ayna benlik etkisi yaratacak haberlerin ekranlarda gazetelerde olması gereksizdir.

Bu kadar kötü haberlere maruz kalmak biz insanlar için dayanılmaz hale gelmiştir. Elin kolun bağlı , hiç bir düzeltme imkanın yok, sadece izle içine at, kork, endişe duy,huzursuz ol ama bir şey yapama. Madem ki düzeltemiyoruz, mademki elimiz kolumuz bağlı,haberlerden haberimiz olmasın. Haber adı altında her akşam sabah gün için kafamızı karıştıranlar zihnimizde at koşturmasınlar haber adı altında kamplaşmalar yapanlar, kendi düzenine göre algı yapanların elleri boş kalsın. Haberlerden haberiniz olmasın. Bizlere dizayn edilen beyinler olarak bakamasınlar. Diye dertleşiyordum bir arkadaşımla, O da bana ;

-Ne yani sana göre hiç haber izlemeyelim de mal gibi mi yaşayalım, dedi

-Haber izleyince insanlaşıyorsak izleyelim. En azından bu yüzyılda haber izleyen dünya toplamlarında iyiye yönelik bir değişme olmadığına göre mal gibi yaşayalım,zaten malız. Adamlar yaptıkları yalanı dolanı, hinlikleri hainlikleri satarak ikinci kez mal durumuna düşüyor bizleri ,hem paramızı hem zamanımızı çalarak ,psikolojimizi bozarak yapıyorlar .Biz neden onların yaptıkları kötülükleri oturup izlemek dinlemek zorundayız ki , haberim oldu ,sonuç ne oluyor? Sinirlenip üzüldüğünle kalıyorsun, sonra tansiyonunun çıkıyor, düşüyor doktora gidiyorsun,sağlığını korumak için para ödüyorsun, ne değişti, haberlerden haberin oldu da. Umutlarını çalmadı mı o kötü haberler, yarına güvenini sarsmadı mı, çocuklarının yarınları için endişe etmedin mi?Bütün bunları yaşadın, bende yaşadım. Peki ne değişti? Haberlerden haberimiz oldu da niye ben kötülükleri para ödeyerek hayatıma alayım ki ,artık Tv de haber beklemiyorum. o kadar çok istiyorlarsa beni bulup ulaştırsınlar kötülük tohumu saçan haberlerini. Artık haberi ben bulmayacağım haber beni bulursa gelir. Haberlerden haberimiz olunca dünyayı güzel bir yapacaksak hep beraber haber başlığı adı altında kötülükleri yayma programlarını izlemeye devam edelim. Veya haber denilen şey yeniden düzenlenmelidir. Her olay haber değildir.Kötülüğü yayma programları yapmayı bırakır belki haberciler. Her kötü haber, potansiyeli olan kişiye yapma cesareti verir. Haberlerden haberimiz olmasın ki haber piyasası saçma sapan olayları haber diye sunamasınlar.

Beğenebileceğiniz Benzer Yazılar…

Yorum Bulunmuyor, İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir Cevap Yazın