Öne Çıkan Yazılar Yazılar

Kötülük Toplumları

kötülük toplumları resimleri ile ilgili görsel sonucu

 

Dün gece yeni bir katliama tanıklık ettik.Beşiktaş’da meydana gelen” canlı bomba” yüzlerce insanı öldürmeyi göze alıp kendini patlattı.Son iki yılda kaç kez tanıklık ettik bu katliamlara. Kaç kez gözyaşı döktük, tanıdığımız insanlar yakınlarını kaybettiler, hep beraber ağladık, cenazelerimizi  kaldırdık. Kim bilir kaç kez daha yaşayacağımız bu acıları ve belki bir gün kurban biz olacağız. Diken üzerindeyiz hepimiz.Çocuklarımıza ” kalabalık yerlere gitme” diye uyarmak zorunda kalıyoruz , Ne zaman nerede  kendini patlatacağı  belli olmayan bu kötülük çocuklarını bu hale getiren sistemleri sorgulamak yerine hataları suçluları küçük noktalarda arayarak bir gün  sıranında bize geleceğini bile bile bekleşiyoruz. İyilik gibi kötülük de bulaşıcıdır. Canlı bir varlığı hayatından vazgeçirecek kadar aklını zihnini alan, kalbini kör eden, onu canlı bir silaha dönüştüren “kötülük toplulukları” bu sistemin bir ürünüdür.Kötülük toplulukları kötülük toplumlarının  bir dayatması olarak karşımıza çıkıyor. Sadece bizim toplumumuzun değil dünya toplumlarının da bir sorunudur bu kötülük toplulukları. Her toplumun  kötülük üretme biçimi birbirinden farklı farklıdır. Ortadoğu’da  islamın bazı yorumları kötülük topluluklarını üretirken, diğer toplumlarda ideolojik kökenli,  kendi dinleri üzerinden vs gibi yüzlerce  kötülük toplumlarının , kötülük toplulukları  üretme biçimleri karşımıza çıkar. Dünya insanlarının büyük bir bölümü kötülüğe karşı sessizdir, kendi kabuğa çekilmiş, ona dayatılan her hayata zalimliğe göz yummaktadır, kötülük toplumlarının baş düşmanı korku imparatorlarının  ellerinde  oyuncak olmalarıdır.Kötülük toplumu oluşturmanın ilk koşulu korkuyu sonuna kadar kullanmak, korkunun dozunu artırarak onları düşünemez,kımıldayamaz hali getirmektir. Korku sayesinde ele geçirilen öz benlikler artık kötülük toplumu oluşturmanın bir bireyidir, bir gün mutlaka kötülük topluluklarının ağına düşecek, niçin öldüğünden haberi olmayan  kötülük toplumlarının  bireylerine  saldıracaktır. Korku, kötülük toplumlarını, kötülük toplumları,kötülük topluluklarını oluştururlar.

Kötülük toplulukları  kendi kendine oluşmaz bu sessiz, duyarsız yığınların çocuklarının içinden çıkarak kötülük topluluklarını oluştururlar. Çocuk yetiştirme süreçlerini ele alarak kötülük toplulukları üretme sürecimizi tersine çevirebiliriz. Çocuk yetiştirme süreçlerimiz, insani niteliklerden çok  çocuğa bencillik, hırs, güçlü olma  arzularını ön plana çıkarıyor,İnsani nitelikleri yüklemeden topluma sürdüğümüz her çocuk kötülük topluluklarının piyonu haline gelmektedir. Her çocuk masum doğar. Biz bir çocuğu nasıl ” canlı bomba” haline getirmeyi başarıyoruz buna bakmak gerekir.

Aklın, ilimin, bilimin,  vicdanın, merhametin, hakkın, hukukun yanında yer almayıp, her türlü yalanı, dolanı, hileyi, hurafeyi, zalim yardakçılığını kendine bayrak edinen  toplumlar kötülük toplumlarıdır, sonuçta kötülük topluluklarının  saldırılarına maruz kalmaktır. Her şeyin başı  çekirdek aileden başlayıp , bütün okul hayatımızı insan odaklı, yüksek insani değerlerini ön plana alan , öldürmenin değil yaşarken yaşayanları kendi fikirlerimize ikna etmenin yollarını öğretmeyi -öğrenmeyi başarmadığımız sürece biz bu saldırılara  daha çok maruz kalacağız. Eğitim öğretim, öğrenim ayakları  yüksek insani değerlere sahip öz benlik oluşturacak şekilde tasarlanmalıdır. Bütün çocuklar masum doğar, bu çocukları nasıl canileştiriyoruz ,  buna müsaade ediyoruz, buna bakmalı, aynayı kendimize tutmalı, çuvaldızı kendimize batırmalıyız. Yaşadığımız kötü sonuçlardan önce bu sonuca  gitme süreçlerini incelemeli ,süreçler başlamadan önlerini kesecek,  yüksek insani bilinç çocuklarını oluşturmalıyız. Yüksek insani çocuklar üretmeyi  hayat felsefemiz haline getirmediğimiz sürece dünya bir kan toplumu olmadan öteye gitmeyecektir. Bu sadece Türk toplumunun sorunu değil bütün  dünya toplumlarının asli sorunudur.

Sevgiyle..

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply