Öne Çıkan Yazılar Yazılar

Tolerans Noktamız

  Her birimiz kendi kusurlarımızı örtmek için müthiş bir çaba harcıyoruz. Kimimiz beden güzelliğimizi, yakışıklılığımızı takıntı haline getirmiş , iç  benliğimizden yapabildiğimiz ölçüde uzak durmaya onunla yüzleşmemeye çalışıyoruz.Kimimiz  içimizdeki yara ne kadar derinse o kadar dış dünyada kusur arıyoruz. Kendimizi kusursuz lanse etmemizin yolu hep dışarıda kusur aramaya yönlendiriyor bizi, kendi kendimizle yüzleşmek pek haz ettiğimiz meseleler değil. Biz hata yapmış olsak bile hep birilerini suçluyoruz, ” onun yüzünden” bunun yüzünden” o sebep oldu” O böyle dedi, beni yanılttı” vs.. bir çok nedenin arkasına sığınıp kendimizi aklamaya çalışmak gibi bir hastalığın pençesindeyiz.

Bu hastalığa yakalanan kişiler toplumun hemen hemen yüzde doksan dokuzunu oluşturur. Kendi hatalarımızın sonuçlarını kendimiz hariç her yerde, her şeyde, karşımızdaki kişilerde  aramak, başka insanları suçlamak sendromuna tutulduğumuzun da bu yüzde doksan dokuz insandan çok az bir bölümü farkındadır , parmakla sayılacak kadar da azdır. Tolerans noktamız ne kadar katı ise o denli uzağıdır kendimize. O denli kaçış içindeyizdir içimizden.Bizi insan yapan olgulardan biride tolerans sınırlarımızdır, ne kadar genişleyebiliyoruz ne kadar hataları  af etmek düzeyimiz var? Çok katı mıyız?. En küçük hata bile bizi çıldırtıyor mu? Biz bu hataya çıldırırken kendi hatalarımıza karşı tutumuz nedir? Karşı tarafın yaptığı hata bizim gizlediğimizlemi yüzleştiriyor bizi.kendimize  gösterdiğimiz toleransın bir fazlasını karşımızdaki insana , olan olaya gösterdiğimiz tolerans noktamız bizim gerçek benliğimizi ortaya koyar. Ne kadar tolerans noktamız yüksekse, genişse, affa hazırsa o kadar insanızdır.  O kadar içimizle yakın, kendimize şefkat ve merhamet besliyoruzdur. Şefkat ve merhamet içten dışa doğru yayılan bir enerji olduğundan tolerans noktamızı genişletir.

Karşımıza çıkan kişileri, olaylara biraz daha empati ile bakmaya çalışmak kalbimizi  yumuşatır, katı çizgilerle yok saymak onlardan çok kendimize zarar verir. Toleranslı olmayı öğretmeliyiz kendimize, hatasız kul olmadığına göre.Tolerans noktamız ne kadar yüksekse o kadar insanızdır merhametimiz, vicdanımız iş başındadır.

Sevgiler…

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply