Yazılar

Zan-Etmek / Zan – Ettirilmek

İmajımsı varlıklara dönüştürüldük. Çoğu insanın bir kendi var birde imajı ve imajımsı davranışları. Dış görüşüşümüze yapıştırdığımız aslında biz olmayan imaj, düşsel hallerimiz kendimize mesafemizi daha da uzaklaştırdı. Artık biz kimiz bunun karmaşası ile boğuşuyor durumdayız çoğumuz.Biz kim olduğumuz çelişkesini yaşarken karşımızdaki isanında kim olduğu konusunda büyük yanılgılara düşüyor, büyük yalanlarla, aldatmalarla karşı karşıya geliyoruz.Biz ne kadar zannedyorsak, bir o kadarda zannettiriliyoruz. Zan etme – zan ettirilme süreçlerinde, ne zan ettirdiğimiz nede zan ettirildiğimiz bireylerin bir vicdani sorumluluk almadığını çünkü bunun doğal insan davranışı haline geldiğini anladığımızda böyle bir süreçle baş başa kaldığımızda; “Nasıl olur”, ” bu kadar da olmaz”, ” nasıl öyle olduğunu sandım” yakınmaları ile baş başa kalıyoruz. İlk karşılaşmalarda tanımadığımız insanlar üzerinde bırakmayı planladığımız etkinin tümüdür imaj. Gerçekçiliği tartışılır olmasına rağmen olumlu etki bırakma çabamız toplumsal yaşam bakımından beyhude çabalar olmamasına rağmen gerçek dışı davranışlarımız bizim kendimize yabancılaşma sürecini hızlandırmakta insanın bireysel çelişkilerini artırmaktadır. Zan ettirilmek yalanın riyanın başka bir adıdır. Zan etmek aldatmanın hilenin kibar halidir.
Toplumsal yaşamda tabi ki, temiz pak olacağımız davranışlarımız imajımsı bir hale gelmeye başlamış ise bu hal insan aldatmaya ve aldanılmaya atılmış bir adımdır. Bizi biz yapan değerleri yok sayar, sadece zan-ettirmeye , zan etmeye başladığımız an bazı psikolojik rahatsızlıkların, ruhsal yetersizliklerin, öz güven düşmesinin fitilini kendi ellerimizle ateşleriz. Bu insanın kendisini imha yollarının en gösterişli olanıdır. İmajımsı varlıkları dönüşmeyelim. Etrafımıza dikkatli bir gözle baktığımızda imajımsı , rol beden varlıklar haline dönüşmüş bir çok tanıdığa zaman zaman da kendimize rastlarız.
Zan-etmek/ zan-ettirilmek olmayan, varmış gibi , mış gibi davranışların toplamıdır. İmaj çoğu zaman hiç bir şeydir. Algı yönetimi uzmanlarının bu çağ insanın başına bela ettiği zaten kendi çelişkilerinde boğulan insanın omuzlarına yüklenmiş üçüncü bir yüzdür.
Zan etttirmeyelim, zan etmeyelim. Olan ne ise objektif, tarafsız bir tutum ile görmeye çalışmak bizi zan , imaj avcılaının tuzaklarından korur.
On 3 HAZİRAN 2015

Beğenebileceğiniz Benzer Yazılar…

Yorum Bulunmuyor, İlk Yorumu Siz Yapın

    Leave a Reply